IP TV Server Nedir

IP Tv , ip tv server üzerinden alınan yayınlardır. İnternet Protokol TV ‘nin kısaltması olan ip tv çanak ya da kablo ile verilen TV yayınlarından son derece farklılıklar göstermektedir.

IP TV Server Almanyada Her Kullanıyor

IP Tv , ip tv serverüzerinden alınan yayınlardır. İnternet Protokol TV ‘nin kısaltması olan ip tv çanak ya da kablo ile verilen TV yayınlarından son derece farklılıklar göstermektedir. İptv server üzerinden verilen yayında normal internetten izlenen video ve yayınlarda yaşanan takılma, yükleme ve donma gibi sorunlar yaşanmaz. IPTV server yayınlarını siz istediğini anda ve dilediğiniz yerde izleyebilirsiniz. IPTV size binlerce yayını diğer yayın sağlayıcılardan çok daha uyguna izleme olanağı sağlar. IP TV ile kaçırdığınız bir yayını kaydetme mecburiyeti olmadan uygun olduğunuz bir zamanda rahatlıkla izleyebilirsiniz. Ayrıca internet platformu üzerinden yayın izlemeniz yayın alan diğer izleyiciler ile etkileşim halinde olmanıza da imkan tanımaktadır.

IPTV İzlemek için hangi donanımlara ihtiyaç vardır?

IP Tv server üzerinden verilen yayına alabilmek için ihtiyaç duyulan donanımlar belirli hızda internet altyapısı ve iptv uyumlu bir receiverdır. İnternet hızınızın izleyeceğiniz yayına göre belirli bir mb değerinde olması gerekmektedir. Örneğin standart yayınları izlemek için bağlantınız ortalama 2.4 mb iken HD yayınları izlemeniz için bu değer 8 mb e yükselmektedir. Son günlerde adını sıkça duyduğunuz 4K çözünürlükte yayın izlemek içinde bu değerlerin 4 katı oranında bir internet bağlantısına sahip olmalısınız. 4K yayınlarda görüntü çözünürlüğü 3840 x 2160 dır.

IPTV Uygulamasında Hangi Sıkıştırma Formatları Kullanılır?

Ip TV server üzerinden yayın yaparken en önemli nokta görüntünün oldukça hızlı olarak karşı tarafa yani izleyiciye aktarılmasıdır. Bu aktarım esnasında tüm paketlerin eksiksiz ve sıra ile kullanıcıya ulaşması gerekmektedir. Aktarım sırasında hiçbir paketin kaybolmaması ve bozulmaması şarttır. Bu sebeple de paketlerin sıkıştırılarak izleyiciye iletilmesi gerekir. Sıkıştırma ne kadar iyi ise paket boyutu küçüleceğinden internet kullanımı da minimuma inecektir. Böylece az internet kullanımı daha kaliteli yayın vermeyi sağlayacaktır.

Görüntü sıkıştırma formatları arasından gerek ülkemizde gerek dünya da en çok kullanılan format H.264 dür. Uzun yıllardır başarılı olarak kullanılan bu formatın üst versiyonu H.265 için de çalışmalar hızla devam etmektedir. İlerleyen yıllarda kuantum internet anlayışının hayata geçmesi ve yayılması ile sıkıştırma teknolojileri yüksek ölçüde gelişime uğrayacaktır.